Proč je gramatika důležitá

10/02/2022
Autor: Filip Slunský
7 min čtení

Co se nám vybaví, když se řekne gramatika?

Když se řekne slovo gramatika, většině lidí naskáče husí a přemýšlí, kam alespoň mentálně utéct. Vlastně se tomu ani nedá divit, skoro každý má tohle slovo spojené se zdlouhavými poučkami, které nedávaly smysl, i když jsme se je museli učit ve škole zpaměti. Neznám ani moc lidí, kteří by pozitivně vzpomínali na větné rozbory, kterými jsme trávili nezanedbatelnou část svého času ve školních lavicích. Výsledek byl ten, že jsme se gramatikou nakonec nějak museli prokousat, ale protože jsme ní nikdy nenašli žádný větší smysl a užitek, tak jsme ji úspěšně zapomněli a dobrovolně se k ní nechceme vracet.

Je gramatika úplně zbytečná nebo je to nutné zlo, když se chceme domluvit? Pokud jste měli ke gramatice, větným rozborům a všem těm poučkám stejný postoj jako já, čtěte dál.

Další mýty o gramatice

Gramatika má spoustu složitých pravidel

Je pravda, že gramatiku většina učebnic i učitelů a lektorů vysvětluje velmi složitě, to ale neznamená, že je složitá. Ve skutečnosti například v angličtině většinu vět vytvoříme pomocí používání jednoho nebo více ze šesti jednoduchých pravidel, která se dají naučit rychle a fungují prakticky univerzálně.

Pokud nám jde o běžné dorozumění, gramatiku prakticky nepotřebujeme, většina gramatických pravidel se totiž v praxi stejně nepoužívá

V běžné komunikaci se používá cca 1500 slov, která tvoří přibližně 90 % konverzace. Je ale velice užitečné mít v hlavě nějaký návod k použití, jak tato slova dávat dohromady, aby to, co říkáme, mělo smysl, který potřebujeme. Gramatických pravidel není ve skutečnosti mnoho, ale je mnoho jejich kombinací a v běžné angličtině se jich používá drtivá většina z nich. Není tedy potřeba učit se všechny kombinace zpaměti, jde jen o to umět je v případě potřeby jednoduše vytvořit.

Abychom se domluvili, potřebujeme především slovní zásobu a ne gramatiku

To, že známe všechna slova, která potřebujeme, bez schopnosti je smysluplně poskládat stejně moc nepomůže. Dokonce i když budeme číst text, což je jedna z nejjednodušších disciplín v jazyce, bez znalosti systému (gramatiky) to nepůjde. Pokud nevěříte, čtěte dál.

Jak je to s gramatikou doopravdy

Pojďme se podívat na nějakou klasickou poučku – možná znáte ze školy poučku o anglickém slovosledu zkracovanou jako SVOMPT – subject, verb, object, manner, place, time… – podmět, sloveso, předmět, způsob, místo, čas. Ano, tahle poučka je zbytečně komplikovaná a ano, je nuda se ji učit a ne, pro praxi ji nepotřebujeme znát.

Ve skutečnosti je ale velmi užitečné, je vědět, kde je v angličtině osoba a kde je sloveso – samozřejmě vždycky na začátku, pak je zbytek věty.

Pojďme si důležitost tohoto pravidla pro praxi ukázat na pár příkladech.
Zamyslete se na chvilku na tím, co znamená slovo LOVE. Někdo možná myslí, že “milovat”, někdo, že to znamená “láska”. Obojí je správně, jenomže jak poznáme, co to v konkrétním případě je – jenom z pozice ve větě.

Proč je gramatika důležitá?

Ve větě “I love you.” je LOVE na pozici slovesa – na druhé pozici, takže tady znamená “milovat”, tedy “Miluju tě.”. Ale ve větě “Love is beautiful.” je na první pozici, takže se nejedná o sloveso, ale o význam “láska”, tedy “Láska je krásná.”.

Někdy má tohle pravidlo vliv i na výslovnost, vezměme si slovo PRESENT, jak se čte a co znamená? PRESENT jako “přítomný”, “dárek” nebo PRESENT jako “prezentovat”? Můžeme na to slovo koukat celý den a nepřijdeme na to, dokud nevidím jeho pozici ve větě.

Pokud řeknu “I am going to present three ideas.”, je na pozici slovesa a znamená tedy “prezentovat” . “Chystám se odprezentovat tři nápady.”.

Pokud řeknu “He was not present at the meeting.”, není na pozici slovesa, jedná se o přídavné jméno a znamená tedy “přítomný”“Nebyl přítomný na meetingu.”.

A pokud řeknu “I gave her a Christmas present.”, je před ním člen, takže víme, že se musí jednat o podstatné jméno a znamená “dárek”“Dal jí vánoční dárek.”.

Úplně stejně využíváme pravidla slovosledu v dalších případech. Jak se čte a co znamená slovo LEAD? Je to “olovo” nebo “vést”?

Pokud je ve větě “Lead was found in the river water.”, je na pozici osoby a znamená “olovo”, tedy “V říční vodě bylo nalezeno olovo.”.

Pokud je ve větě “This will only lead to more problems.”, je na pozici slovesa a bude znamenat “vést”“Tohle povede jen k více problémům.”.

Možná to vypadá, že si vybírám jen výjimečná slova, u kterých to tak je, ale je to i u slov, kde by nás to na první pohled nenapadlo, například MINUTE, každého hned napadne, že to je přece “minuta” a ano, ve větě “You will have one minute to decide.” to tak skutečně je – “Na rozhodnutí budeš mít minutu.”, ale může znamenat i “drobounký, malinkatý nebo nevýznamný”, když je ve větě na pozici přídavného jména “It is only a minute problem.”“Je to jen malinkatý problém.”.

Shrnutí

Pokud chceme rozumět tomu, co čteme nebo slyšíme, nestačí znát jen význam samotného slova, protože jedno slovo může v různých pozicích ve větě mít různý význam a někdy dokonce i různou výslovnost. S tímto problémem nám nepomůže sebelepší slovník, jen znalost struktury jazyka, tedy gramatika.

Samozřejmě to neznamená, že slovní zásoba je nepodstatná a není potřeba na ní také pracovat. Její učení a používání musí jít ale vždy ruku v ruce s gramatikou.

O tom, jak se lépe naučit slovní zásobu, aniž by se u toho člověk tolik nadřel, si řekneme v některém z dalších příspěvků.

Postup výuky krok za krokem

Díky těmto krokům se výrazně zlepšíte v angličtině. Dosáhnete výsledků, které vás nadchnou.

Webinář

poznáte kvalitu výuky ještě před kurzem

Hlavní kurz

co byste se jinde učili roky, zde se naučíte za 3 měsíce

Konverzace

zlepšíte se v konverzaci a prohloubíte své znalosti

WEBINÁŘ

poznáte kvalitu výuky ještě před kurzem

HLAVNÍ KURZ

co byste se jinde učili roky, zde se naučíte za 3 měsíce

KONVERZACE

zlepšíte se v konverzaci a prohloubíte své znalosti

Autor: Filip Slunský
Jazyky, matematika, logika jsou mojí celoživotní vášní. Fascinuje mne, jaké souvislosti a pravidla se v jazycích nacházejí. V 15 letech jsem si udělal státnice z angličtiny a od 20 učím učitele jak učit francouzštinu a angličtinu. Mám radost, když převádím znalosti do praxe.
Filip Slunský

Mohlo by vás zajímat

Existuje existenční vazba (There is/are)?

Existuje existenční vazba (There is/are)?

Existenční vazba There is/There are se učí v každé učebnici a každém kurzu angličtiny, přesto ji většina cizinců používá špatně nebo nepoužívá vůbec. Naučíme vás ji pochopit, řekneme vám, co vám ve škole neřekli a budete ji používat jako rodilý mluvčí.

číst více
Anglicky za 3 měsíce