Jak si poradit, když neznáme anglické slovo?
Jednou z nejčastějších překážek dorozumění se v cizím jazyce, v našem případě v angličtině, je to, že mají lidé často pocit, že jim chybí slovní zásoba. Možná jste už někdy také zažili ten pocit, že chcete v angličtině něco vyjádřit, ale nemůžete si vzpomenout na jedno nebo dvě slova, “bez kterých to prostě říct nejde“, a tak raději neřeknete nic. Nebo se vám prostě v dané chvíli vnutí do vaší hlavy ten pocit nebo myšlenka, že “tohle vůbec nevím, jak bych řekl”.
Pokud jste tento pocit někdy zažili nebo si myslíte, že máte příliš malou slovní zásobu na to, abyste se dokázali vždy v angličtině vyjádřit nebo dorozumět, čtěte dál.
Na co si často stěžujeme
Asi ani nedokáže nikdo z lektorů spočítat, kolikrát jsme slyšeli některou z těchto vět:
1. Nedomluvím se, protože mám malou slovní zásobu.
2. Když se snažím učit další slova, rychle je zapomínám a jde mi to hrozně pomalu.
3. I když už nějaké slovo znám, často si na něj v potřebné chvíli nevzpomenu.
4. Gramatika je nudná a k základnímu domluvení není moc potřeba.
Jak to funguje doopravdy
Jak se učit slovní zásobu rychleji a hlavně trvaleji, necháme zase na jiný článek a podíváme se na to, jak využít znalost gramatiky v situaci, když si nemůžeme vzpomenout nebo neznáme nějaké slovo. Možností je samozřejmě víc, ale jedna je celkem univerzální a když nás nenapadne nic jiného, mžeme ji použít. Říkáme ji tzv. vztažná zájmena, tedy WHO, WHICH a THAT – v češtině nejčastěji překládáme jako “který, která nebo které”.
Pokud tedy potřebuji použít slovo “instalatér”, v angličtině “plumber” a nejsem si schopen na něj vzpomenout nebo ho neznám, můžu třeba říct, že je to “muž, který opravuje záchody” – the man who fixes toilets. Neexistuje jen jedna správná možnost, je jich spousta.
Podobně když si nemůžu vzpomenout na slovo “X-ray” – “rentgen”, což hodně lidí považuje za pokročilé slovo, můžu třeba říct, že je to “fotka, která ukazuje moje kosti” – the picture which shows my bones apod..
Když si zase nemůžu vzpomenout na slovo “hypotéka” – “mortgage”, tak zase můžu úplně jednoduše říct, že jsou to “peníze, které jsem si půjčil od banky, abych si koupil dům” – the money which I borrowed from a bank to buy a house.
Zde ale potřebujeme právě trochu znalostí gramatiky, abychom s je dokázali efektivně použít.
Vztažná zájmena
Všechno se odvíjí od slova, za které jedno z těchto zájmen chci dát:
WHO – používáme, když vztahujeme něco k člověku nebo lidem, případně zvířatům, na která máme konkrétní emoční vazbu, prostě na všechny, koho můžeme označit osobami HE nebo SHE
WHICH – používáme, když vztahujeme něco k věcem nebo zvířatům, tedy na všechno, co můžeme označit osobou IT
THAT – můžeme použít pro obě uvedené skupiny, tedy pro cokoli
Shrnutí
Tímhle samozřejmě nechci tvrdit, že není potřeba pracovat na své slovní zásobě.
Naopak, slovní zásoba je velmi užitečná a učit se nová slova může být a měla by být zábava, ale někdy se prostě stane, že to nevyjde a slovo, které potřebujeme prostě v tu potřebnou chvíli nevíme, co se ale nesmí stát, je to, že nás to zastaví v komunikaci.
Pokud tedy umíme vhodně použít znalosti gramatiky a struktury jazyka, nezastaví nás ani to, že si na nějaké slovo nemůžeme vzpomenout nebo ho prostě neznáme.