Jak pochopit předbudoucí čas

11/05/2022
Autor: Filip Slunský
7 min čtení

Předbudoucí čas – co o něm (ne)víme?

Nevzpomínám si, že bych za celá ta téměř dvě desetiletí, co dělám lektora, slyšel někdy někoho říct, že má rád předbudoucí čas v angličtině. Lépe řečeno, on ho nemá nikdo rád ani například ve francouzštině ani jiných jazycích. Většina lidí se ho naučí jen pro účely napsání testu z angličtiny ve škole, a pak ho úspěšně navždy vytěsní ze své paměti. Pokud chcete tenhle opomíjený, zatracovaný, proklínaný, ale také špatně vysvětlovaný a tolikrát nepochopený čas konečně pochopit, začtěte se příštích pár minut do následujících řádků.

Málem bych zapomněl zmínit, že se sice používá méně než ostatní anglické časy, ale přesto na něj narazíte častěji, než byste možná čekali, naví jeho pochopení není vůbec složité.

Další mýty o předbudoucím čase

Důvody, proč s touto kapitolou často bojujeme, jsou vlastně dva:

 

  1. V běžné angličtině se prakticky nepoužívá a je zastaralý nebo přinejmenším formální.
    Je sice pravda, že tento čas je používaný o něco méně než ty ostatní, ale narazíme na něj i mimo formální angličtinu, třeba v amerických seriálech apod.. Důvod, proč se používá o něco méně, není v tom, že by byl složitý na vytvoření nebo pochopení, ale kvůli tomu, že se jedná o nástroj na vyjádření příčiny a důsledku (stejně jako u předpřítomného času), což je u budoucnosti někdy trochu nepraktické.
  2. Váže se na slovo “by” a “by the time”.
    Tohle je věc, kterou si pamatuje hodně studentů ze školy, protože se z nějakého neznámého důvodu ve většině učebnic a testů objevoval tento čas vždy ve spojení s těmito výrazy. Např. “I will have finished this project by next Friday.”“Tento projekt dokončím do příštího pondělí.”. Ve skutečnosti se ale dá používat s mnoha dalšími předložkami a spojkami a uvedená dvě slova se dají používat i bez předbudoucího času.
  3. V jiných jazycích se nepoužívá a čeština ho nemá.
    Předbudoucí čas trápí nejen mnoho studentů angličtiny, ale také francouzštiny, španělštiny, němčiny a spousty dalších jazyků. Něco podobného máme i v češtině, můžeme totiž říci “Budu to mít udělané do pátku.”“I will have done it by Friday.”, což je konstrukce velmi podobná předbudoucímu času, i když ji tak v češtině oficiálně neoznačujeme.

Jak se doopravdy používá

V této části pro jednoduchost navážeme na vysvětlení předpřítomného času, kterému je věnován jiný článek. Pokud se vám teď nechce překlikávat na předpřítomný čas, rychle si ho zopakujeme, oba tyto časy totiž patří do skupiny perfektních časů, tedy časů využívající strukturu HAVE + III. tvar slovesa.
Tato konstrukce se dá často do češtiny přeložit jako “mít něco hotovo”. Když tedy řeknu “I have broken my leg.”, mohu česky říct “Mám zlomenou nohu.”. Je to tedy něco, co se sice stalo v minulosti, ale já chci mluvit o důsledcích pro přítomnost. K tomuto tématu více v článku předpřítomný čas.
Pokud používáme tuto konstrukci, znamená to obvykle, že chceme mluvit o příčině něčeho a záleží pak už jen na tom, kdy se odehrávají vyplývající důsledky.

I am full because I have eaten a lot.Jsem sytý, protože jsem se hodně najedl.
(Tady jsou důsledky najezení v současnosti, používáme tedy předpřítomný čas.)
I will be full because I will have eaten a lot.Budu sytý, protože se hodně najím.
(Tady byly důsledky najezení v budoucnosti, používáme tedy předbudoucí čas.)

    Podobně to funguje i v jiných případech:

    He won’t pass the exam because he won’t have learnt it in time.Neudělá tu zkoušku, protože se to včas nenaučí.
    I will have bought all the presents by Christmas.Do Vánoc budu mít nakoupeny všechny dárky.
    She will have left before I come back so we won’t have time to talk.Odejde dřív, než se vrátím, takže nebudeme mít čas si promluvit. 

     

    Proč se používá méně než ostatní časy

    Předbudoucí čas je sice používaný, není složité ho pochopit a je podobný ostatním perfektním časům (předpřítomnému a předminulému). Oproti ostatním perfektním časům se ale používá přece jen méně často. Není to tím, že by byl složitý nebo knižní. Je to ale tím, že popisuje něco, co se ještě nestalo, navíc ještě říká, co a kdy bude mít jaké důsledky, což je často dost tenký led, ne nadarmo se říká, že “až po bitvě je každý generál” (před bitvou ne).

    Můžeme si srovnat několik vět:

    I have won the lottery.Vyhrál jsem v loterii.
    (předpřítomný čas – tady jsou důsledky v přítomnosti, většinou jsou vidět a není tedy obvykle potřeba je ani popisovat další větou, např. jsem šťastný, kupuji si drahé auto apod.)
    I bought a new car because I had won the lottery.Koupil jsem si nové auto, protože jsem vyhrál v loterii.
    (předminulý čas – tady byly důsledky v minulosti, takže bylo je potřeba zvlášť popsat, ale všechno už se stalo, takže vysvětlujeme, co, proč a jak se stalo, což je velmi časté a oblíbené – jak jsem už psal – po bitvě je každý generál:-))
    I will buy a new car because I will have won the lottery.Koupím si nové auto, protože vyhraju v loterii.
    (předbudoucí čas – důsledky ještě nenastaly, takže podobně jako v předchozím případě je potřeba je zvlášť popsat, ale ještě ke všemu se ani jedna z uvedených věcí nestala a mluvit o důsledcích něčeho, co se ještě nestalo, je poněkud nepopulární, protože věštit umí málokdo:-))

    Shrnutí

    Předbudoucí čas se tvoří stejně jako všechny perfektní časy, tedy pomocí HAVE + III. tvaru slovesa.

    Kdykoli ho používáme (stejně jako u všech ostatních perfektů), dáváme tím najevo, že chceme mluvit o příčině a důsledku. A protože se jedná o předbudoucí čas (budoucí perfekt), jeho důsledky jsou vždy v budoucnosti.

    V drtivé většině případů je jeho použítí dobrovolné a používá se méně než ostatní perfekty, protože není vždy naším úmyslem rozebírat příčinu a důsledek u dvou dějů, které se ještě nestaly.

    Přesto má v angličtině své místo, používá se a hlavně má úplně stejnou logiku jako ostatní perfektní časy (předpřítomný a předminulý).

     

    Ověřte si, že tomu rozumíte

    V rychlém kvízu, který vám ukáže výsledek včetně vysvětlení.
    Vyberte správné odpovědi z 5 otázek:

    1. Which sentence is correct? A) I will have finished the project by next Friday. B) I will have finished the project until next Friday.

    2. He ________ all the gifts by next Christmas.

    3. By when _______ baked the cake?

    4. Which sentence is correct? A) I will fail the exam because I will not have learnt everything in time. B) I will fail the exam because I will not learn everything in time.

    5. We ________ married for twenty years in April.

    Detail testu: zobrazit vysvětlení

    Postup výuky krok za krokem

    Díky těmto krokům se výrazně zlepšíte v angličtině. Dosáhnete výsledků, které vás nadchnou.

    Webinář

    poznáte kvalitu výuky ještě před kurzem

    Hlavní kurz

    co byste se jinde učili roky, zde se naučíte za 3 měsíce

    Konverzace

    zlepšíte se v konverzaci a prohloubíte své znalosti

    WEBINÁŘ

    poznáte kvalitu výuky ještě před kurzem

    HLAVNÍ KURZ

    co byste se jinde učili roky, zde se naučíte za 3 měsíce

    KONVERZACE

    zlepšíte se v konverzaci a prohloubíte své znalosti

    Autor: Filip Slunský
    Jazyky, matematika, logika jsou mojí celoživotní vášní. Fascinuje mne, jaké souvislosti a pravidla se v jazycích nacházejí. V 15 letech jsem si udělal státnice z angličtiny a od 20 učím učitele jak učit francouzštinu a angličtinu. Mám radost, když převádím znalosti do praxe.
    Filip Slunský

    Mohlo by vás zajímat

    Existuje existenční vazba (There is/are)?

    Existuje existenční vazba (There is/are)?

    Existenční vazba There is/There are se učí v každé učebnici a každém kurzu angličtiny, přesto ji většina cizinců používá špatně nebo nepoužívá vůbec. Naučíme vás ji pochopit, řekneme vám, co vám ve škole neřekli a budete ji používat jako rodilý mluvčí.

    číst více
    Anglicky za 3 měsíce